بیانیه ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی به مناسبت محرم الحرام سال ۱۳۹۷ شمسی مصادف با ۱۴۴۰ ه.ق

۲۹ دی ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۳ کد : ۷۳۱۱
تعداد بازدید:۲۴۱

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله عزو جل: «فاستقم کما امرت»

پس همانگونه که فرمان یافته‌ای استقامت کن.

همواره در زندگی انسان، نبرد حق و باطل، مورد توجه و مناقشه جویندگان راه حقیقت بوده است. یکی از مؤلفه‌های استراتژی قیام‌ها و نهضت‌ها، «مقاومت» است. تا اصلاح امت و تربیت انسان‌ها در راستای کرامت انسانی تحقق یابد. دشمن همواره در حال تهاجم است. مقاومت و مقابله در جنگ سخت یک نوع ساز و کاری دارد و مقاومت و مقابله در جنگ نرم تدبیر و مدیریت دیگری را می‌طلبد. امروزه، جهان سلطه با هجمه اقتصادی به جنگ اقتصادی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به گستره تمام دنیایش، وارد صحنه شده است. بهترین راهکار مقابله با این نوع جنگ، فرمایش و شعار سال‌ها از سوی مقام معظم رهبری است که فرمودند: «اقتصاد مقاومتی» و «حمایت از کالای ایرانی» است، که حقیقتاً باید مورد توجه مسئولین نظام و مردم شریف ایران قرار گیرد.

دانش آموختگان مکتب سرخ حسینی بر این باورند که تحریم‌ها، در صورت مقاومت و مدیریت صحیح کارگر نخواهد بود. آنها، از محاصره و تحریم‌ها بر پیامبر اعظم (ص) «شعب ابی طالب» تا تحریم‌ها ی یزیدیان بر خیام حسینی و پیشوایان دیگر را به خوبی به خاطر دارند و فرمان خداوند به رسولش را که فرمود: (فاستقم کما امرت) را نصب العین خود قرار داده‌اند.

عدم همراهی از داخل کشور با عنوانی نظیر، چشم دوختن به خارج از ایران جهت رفع همه مشکلات به واسطه برجام، گمراه خواندن جمهوری اسلامی، تشویق به نپرداختن مالیات، احتکار کردن و اخلال در بازار ارز و سکه و… سبب خشنودی دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی و فاصله گرفتن از آموزه‌های سید الشهدا در قیام خونین کربلا است. در نتیجه با اتکای به خداوند، نیروها ی داخلی با هم افزایی هر چه بیشتر باید به سمت خنثی کردن حربه‌های اقتصادی دشمن بروند و از این آزمون هم، سربلند خارج گردند.

در این راستا با عنایت به تقارن حلول ماه محرم با هفته دفاع مقدس و شروع سال تحصیلی باید بر غنای بیشتر مجالس مذهبی و با تاسی از سبک زندگی حسینی و حماسه کربلا به استقبال محرم رفته و توجه مؤمنین و محبین اهل بیت (علیهم السلام)، به خصوص دلدادگان سالار شهیدان (علیه السلام)، در هیئات مذهبی و برگزار کنندگان برنامه‌ها و مراسم فرهنگی، تبلیغی عزاداری را به نکات زیر جلب می‌نماید:

۱) بستر سازی مناسب جهت ارتقا هر چه بیشتر فیوضات معنوی و حماسی در مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام)

۲) ساماندهی برنامه‌ها و دسته‌جات عزاداری، در ایام سوگواری، با رعایت نظم و انضباط از حیث مکان، زمان و محتوای برنامه‌ها.

۳) برنامه‌ریزی جهت بهره‌مندی بیشتر از سخنرانان و خطبای ارزشمند و مداحان و ذاکران و نیز قاریان گرامی در برنامه‌های عزاداری با قرائت قرآن کریم، و بیان روایات اسلامی و ذکر احکام شرعی و تبیین دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی در «چهلمین سالگی انقلاب اسلامی»

۴) توجه دادن عزاداران توسط مبلغین و روحانیون جهت تزویر از اقدامات موهن و خرافی و لزوم تعظیم شعائر دینی بر اساس محکمات دینی و حرمت نگه داشتن ایام عزاداری.

۵) توجه و تاکید بر محوریت روحانی و مبلغ در تمام برنامه‌های عزاداری محرم و صفر از قبیل منابر، دسته روی‌ها و...

۶) ساماندهی «ایستگاه‌های صلواتی» مطابق دستورالعملی که سازمان تبلیغات اسلامی تهیه و ابلاغ نموده است جهت انجام امور فرهنگی در راستای زدودن آسیب‌های اجتماعی نظیر، آزادی زندانیان غیرعمد و...

۷) برنامه‌ریزی مناسب در مراسم سوگواری برای عزاداران و بهره‌گیری از جلسات قرآن، ادعیه و زیارات، مناجات مآثوره از ائمه طاهرین (علیهم السلام) در برنامه‌های اصلی و جنبی هیئات.

۸) توجه ویژه مسئولین هیئات برای اقامه نماز جماعت در مراسم عزاداری حسینی با محوریت مسجد و خلق زیباترین و ماندگار ترین اقامه نماز در ظهر عاشورا.

۹) غنیمت دانستن حضور کودکان، نوجوانان و جوانان در مراسم عزاداری حسینی (علیه السلام) و واگذاری مسئولیت بخشی از برنامه‌ها به آنها جهت نهادینه شدن خدمتگزاری جوانان در دستگاه حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و کسب تجربه عملی در هیئت داری.

۱۰) در انتخاب پیام‌های عاشورایی برای فضاسازی و تبلیغات محیطی، باید دقت لازم به عمل آید، تا مطابق با اهداف قیام حضرت سید الشهدا (علیه السلام) باشد. لذا باید از نشر هر گونه مطالب سخیف در کتیبه‌ها، پوسترها… خودداری شود.

۱۱) طرد عناصر تندرو و مساله دار، برای راهبری هیئات و مجلس مذهبی. با شناخت عاصر نفوذی در حیطه هیئات حسینی می‌توان نقشه‌های افراطیون نظیر، «تشیع انگلیسی» را خنثی نمود.

۱۲) بستر سازی برای انتشار رسانه‌ای اجتماعات با شکوه عزاداران و نحوه صحیح عزاداری به سبک سنتی در ایام محرم و صفر، در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی.

۱۳) پرهیز از ایجاد هر گونه مزاحمت و نارضایتی برای مردم در اجرای برنامه‌های عزاداری محرم به لحاظ زمان و مکان.

۱۴) فراهم آوردن تمهیدات لازم برای برقراری ایمنی مسجد و حسینیه‌ها و سایر اماکن مذهبی (برق، گاز، ورودی‌ها و خروجی‌ها، استحکام سازه‌ها و تجهیزات و…) با توجه به حضور گسترده شهروندان در مراسم.

۱۵) ارتباط و تعامل پیوسته و مستمر مسئولین هیئات مذهبی با نیروی انتظامی منطقه خود، برای هم افزایی و ارتقا ضریب امنیت و نظم مراسم عزاداری و توجه و رعایت محتوای اطلاعیه‌های نیروی انتظامی جهت برپایی مطلوب و بهینه عزاداری‌ها.

در پایان یادآور می‌گردد که اختلاف و نفاق موجب شکاف و بی برکتی در جامعه مسلمین خواهد بود. لذا شایسته است، مردم و مسئولین هیئات، نسبت به جلوگیری از ایجاد هر گونه اختلاف و چند دستگی در مجموعه عزاداری اباعبدالله الحسین (علیه السلام) توجه ویژه داشته باشند. البته این امر تنها در سایه توجه و عمل به فرامین مقام معظم رهبری (مدظله العالی) محقق خواهند شد. چرا که وحدت حقیقی در تبعیت از ولی امر مسلمین که زمینه ساز ظهور حضرت ولی عصر مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) حاصل خواهد گردید.

دبیرخانه ستاد نمایندگی شئون فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی

 


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.